ЗАВАНТАЖЕННЯ

Шукати

Актуально Аналітика

РОСІЯ-УКРАЇНА: СЦЕНАРІЙ РОЗВИТКУ КОНФЛІКТУ

Поширити

Згідно з думкою багатьох спостерігачів, Росія передбачає розширення наявного конфлікту, який  повинен  змінитися  в локальну війну, а та в свою чергу може призвести до ще ширшої агресії Росії проти України.

Збиття українського літака 17.07. (2014р.) є епізодом, який може свідчити про перехід до нової фази. Трагедією потрібно назвати збиття пасажирського літака донбаськими терористами. Згідно з такою думкою передумовою для такої можливості є диспропорція сил. Хоча вона й має місце, проте тяжко в цілому порівнювати збройні сили обох країн.

Москва мусить обороняти свої дуже довгі кордони, на яких потрібно утримувати свої війська. Вона також втягнута в інші збройні конфлікти на Кавказі (де і надалі йдуть бої і де й досі гинуть російські солдати). Російська армія оцінюється живою силою 800.000 осіб, проте вона здатна мобілізувати на український фронт близько 100.000. Ця армія значно більше боєздатна, аніж та, яка штурмувала Грозний, але це і надалі армія з великими проблемами. Натомість українська армія може концентруватися лише на одній ділянці. Проте ця армія в стані глибокої реорганізації і у неї великі проблеми з лояльністю Україні, принаймні частини її складу.

Які можуть бути результати подальшої агресії Москви – важко передбачити. Проте можна спробувати краще зрозуміти ситуацію через конструювання різних сценаріїв розвитку конфлікту.

1) Повномасштабна інтервенція Росії. Така інтервенція спричинить розпад української держави. Територія  України охоплюється партизанською війною, на яку російські окупанти відповідають масштабними репресіями. Росія пробує створити прихильний до себе уряд в Києві. Подальший розвиток такого сценарію є особливо важким, наслідками може бути нова Холодна війна, або вибух нового гарячого глобального конфлікту. Проте здається, що окупація була б для Росії надмірно затратною і важкою для утримання.

2) Локальна війна в Донбасі дезорганізує українську державу. Вона стає не здатною до подальшої оборони та боротьби за власну незалежність. Це веде до «балканського розв’язання» (варіант Боснії і Герцеговини).

3) Локальна війна на Донбасі за одночасної консолідації української держави. Українці втрачають території Донбасу, але однак в подальшому консолідують армію і державу. Москва окупує Донбас, на зразок того, як вона окупувала Крим. Проте це пов’язано для неї із ростом витрат.

4) Довготривала локальна війна вичерпує швидше українські сили, ніж російські. Послаблення української сторони створює вигідну ситуацію на переговорах для Москви, яка йде до своєї мети, якою є «балканізація» України.

5) Довготривала локальна війна вичерпує швидше російські сили, аніж українські. Особливо економічні труднощі стають для Росії так відчутні, що вона починає виходити із конфлікту.

6) Багатомісячна локальна війна з елементами рівноваги двох сторін. Українська армія хоч і не може вирішити конфлікт на власну користь, все ж завдає російській стороні поважних втрат – наступає демістифікація сили російської армії.

7) Росія не наважується на збройну конфронтацію через неуспіх першого етапу інтервенції.

В усіх цих варіантах величезну роль буде відігравати позиція Заходу і вплив економічного тиску (саме тиску, а не лише санкцій). В Москві досить чітко панує переконання, що конфронтацію з Заходом можна зрівноважити інтеграцією в групі БРІК (що підтверджується планом створення спільного банку). Проте можна стверджувати, що це означало б також ріст залежності Росії від Китаю.

Може здатися, що відсутність чіткого вирішення конфлікту з часом помагає Україні. Вона отримує і буде отримувати економічну допомогу із Заходу, а стан війни може спричинитися в подальшому до консолідації українського суспільства (в моральному плані), при тому, що конфлікт стане все більш важким для Росії і не лише економічно. Пропаганда Кремля може втратити в певному моменті переконливість через втрату віру в російському суспільстві у «війну за мир».

http://akademia.krzyzowa.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=46:rosja-ukraina-scenariusze-rozwoju-konfliktu&catid=12&lang=pl&Itemid=211

Leave a Comment