ЗАВАНТАЖЕННЯ

Шукати

Актуально ЛПСА

ЗАСНОВНИК КОРПОРАЦІЇ STRATFOR ДЖОРДЖ ФРІДМАН: “БУДЬТЕ ГОТОВІ ДО ВІЙНИ”

Поширити

Міждержавна війна є, на щастя, рідкісним явищем в наші дні.

Недержавні групи, підтримувані іншими державами, часто ведуть боротьбу із своїми урядами, – такі сценарії в даний час розгортаються в Сирії, Східній Україні та в інших місцях.

Варто подивитись на кероване Америкою вторгнення в Ірак Саддама Хусейна в 2003 році, або на конфлікт Еритреї з Ефіопією кінця 1990-х років, щоб побачити приклад двох народів, що борються в повномасштабній наземній війні один проти одного.

Дві світові війни були катастрофічним доказом нестабільності міжнародної системи, яка дозволяла часті міждержавні конфлікти і розглядала війну як легальний варіант зовнішньої політики, а не як надзвичайний засіб.

З часів Другої світової війни більшість світових політичних і правових систем були побудовані навколо попередження війни однією держави з іншою – і це працювало достатньо успішно.

Але чи може це коли-небудь змінитися? Минулого місяця Business Insider зустрівся з Джорджем Фрідманом, засновником «Майбутнього геополітики» (Geopolitical Futures), яке є єдиним ресурсом, де можна прочитати останні оригінальні роботи Фрідмана. Фрідман також є автором книги “Наступні 100 років» та засновником STRATFOR, впливової фірми геополітичного прогнозування.

Він твердить, що руйнівна міждержавна війна була повторюваною характеристикою глобальної політики і це може знову повернутись.

Фрідман зазначив, що в попередніх роках міжнародні спостерігачі були ошукані вірою в те, що народи більше не будуть воювати.

“З 1815 по 1871 рік в Європі не було міждержавних війн”, сказав Фрідман. “Потім прийшла Перша Світова Війна».

Фрідман вважає, що в сучасну епоху кожен період миру чергується  жорстокою розплатою.

“Не було століття, яке б не мало системної війни – коли всю систему судомить,” продовжив Фрідман, посилаючись на Семирічну Війну, Наполеонівські війни, і світові війни.

 

Аналіз Фрідмана припускає, що будь-яка міжнародна система, будь то союз консервативних сил в Європі, які підтримували мир після наполеонівських воєн, або порядок під керівництвом США після Холодної війни, має по своїй суті фатальні недоліки. На його думку, нинішня міжнародна система містить зерно свого власного руйнування.

Щонайменше нинішній світовий порядок і надалі допускає кризи, які сама система не в змозі вирішити.

Фрідман вважає, що падіння деяких світових потуг може створити саме таку кризу.

“Коли такі країни, як Німеччина, Китай, чи Росія занепадуть, і будуть замінені іншими, тоді почнуться системні війни”, пояснює Фрідман. “Тоді це стає небезпечним, тому що вони ще не досягли рівноваги. Так об’єднання Німеччини  в 1871 році викликало справжнє пекло. Японія зросла на початку 20-го століття, а потім був хаос. Таким чином ми бачимо системне зміщення. Будьте готові до війни “.

Ось відповідь Фрідмана, коли його запитали про можливість повернення міждержавної війни (редагована):

Вusiness Іnsider: У цей день і вік досить незвично для народів йти на війну один проти одного. Чи ви думаєте, що це змінюється? Чи бачите ви, що війна між державами може повернутись?

Джордж Фрідман: З 1815 по 1871 рік не було міждержавних воєн в Європі. Потім прийшла Перша Світова Війна.

Я дам вам іншу статистику. Ніколи не було сторіччя, яке б не мало системної війни – а це означає, що всю систему судомить. З часу Семирічної війни в Європі, Наполеонівських воєн 19-го століття і аж до світових воєн, кожне століття мало таку.

Ви не хочете зробити ставку, що це буде єдиний вік, який не буде мати такої війни? Я готовий посперечатись …

Коли такі країни, як Німеччина, Китай, Росія занепадуть, і будуть замінені іншими, тоді системні війни і почнуться. Тоді це стає небезпечним, тому що вони ще не досягли рівноваги. Так об’єднання Німеччини в 1871 році  викликало справжнє пекло. Японія зросла на початку 20-го століття, а потім був хаос. Таким чином, ми бачимо системний зсув. Будьте готові до війни.

BI: Які ж прогнози щодо того, де це може бути?

ДжФ: Швидше за все, країнами, що розвинуться, будуть Японія, Туреччина і Польща. Так що я б сказав – Східна Європа, Близький Схід і морська війна Японії зі Сполученими Штатами.

Але кожен раз, коли нові потуги з’являються, вони повинні знайти свій баланс. Нові потуги з’являються, старі потуги занепадають. І сам процес не є небезпечним, ситуація, яка виникає, є небезпечною.

Leave a Comment