ЗАВАНТАЖЕННЯ

Шукати

Аналітика Дослідження

ЯК СТВОРЮЮТЬСЯ ФЕЙКИ: ЧОМУ ДОСЛІДЖЕННЯ САЙТУ TEXTY.ORG.UA ВИЯВИЛОСЯ ПОМИЛКОВИМ

Поширити

Через кілька технічних помилок та використання недостовірних припущень, дослідження сайту texty.org.ua (далі – Тексти) щодо мережі тролей, які керуються бойовиком ДНР та Росією, виявилося недостовірним. Мережа була вирахувана, але вона ніяк не стосується ДНР, Росії та конкретного бойовика. Що ж знайшли насправді «Тексти»?

4 жовтня на сайті texty.org.ua було оприлюднено дослідження «Тролесфера», в якому, за твердженням авторів, «Тексти» вирахували мережу з близько 2 тисяч користувачів Фейсбуку, яка тісно пов’язана із групами бойовика ДНР Степана Мазури».  Через те, що в соцмережах з’явилося дуже багато обурливих повідомлень про те, що до «мережі ДНР» потрапили люди з активною патріотичною позицією, Лабораторія політичних стратегій та аналізу вирішила перевірити це дослідження.

 1. ВІД ПУБЛІКАЦІЇ «УКРІНФОРМУ» ДО МЕРЕЖІ СТЕПАНА МАЗУРИ

Дослідження починається з того, що автори згадують публікацію на сайті «Укрінформу» від 21.01.2016 під назвою «Московський слід колорадського Жука». Ми ознайомилися з цією публікацією. Звісно, будь-яка інформація має перевірятися, але в цьому випадку беремо на віру, що розслідування «Укрінформу» було справжнім і отримані ним результати достовірні.

Отже, ми маємо Степана Мазуру (Сергія Жука), який займається активною антиукраїнською діяльністю, використовуючи для цього соцмережі. «Укрінформ» намалював таку схему:

ЛПСА, як і «Тексти», досліджуватимуть Фейсбук, оскільки саме цієї мережі стосується дослідження «Тролесфера». За даними «Укрінформу», окрім створення кількох подій (евентів), Мазура створив сторінку «Українська революція» і групу «Патріоти України». Звіряємо це з тим, що опубліковано в Текстах.

 1. Сторінка «Українська революція», за інформацією «Укрінформ», має наступну адресу (на мал.):

https://www.facebook.com/798324463617103/.

Якщо спробувати перейти за цим посиланням, ми потрапляємо на сторінку:

https://www.facebook.com/RevolutionUA/

ur-spravzhnia

Це означає, що після створення і отримання початкової адреси, яка у Фейсбуці складається з набору цифр, адміністратор сторінки зробив для неї текстову адресу. Тобто сторінка та сама, просто тепер адреса має вигляд тексту (це робиться для зручності користувачів соцмережі).

Тепер перевіряємо, яку сторінку досліджували Тексти. Для цього переходимо за посиланням у візуалізації (на мал.):

ukrainska-revoliutsiia

В результаті цього ми потрапляємо до ГРУПИ «Українська революція», яка має зовсім іншу адресу (на мал.): : https://www.facebook.com/groups/ukrainianrevolution

hrupa-ukrainska-revoliutsiia

Ця група має одного адміністратора, який створив її 10.10.2014 р. Його профіль Anatolii Gurkaliuk.  ЛПСА ретельно вивчила цей профіль щодо наявності ознак приналежності до т.зв. «ботів» чи несправжності аккаунту. (Головними ознаками тут є: відсутність фотографій реальної людини чи їх обмежена кількість, використання чужих фотографій, відсутність власних публікацій, відсутність інформації про людину). Висновок: профіль належить реальній людині. Наприклад, ми знайшли фото під час протестів на майдані, де Анатолія можна впізнати серед протестуючих. І це фото тієї ж людини, що і на інших фото профіля. Взагалі, вивчивши стрічку цієї людини, неважко дійти висновку, що вона брала активну участь в Революції на стороні протестувальників.

Після цього ми вивчили контент групи. Також відсутні будь-які ознаки, що група є провокаційною чи антиукраїнською.

Ми ще раз перевірили, чи справді цю групу Тексти зарахували до мережі Мазури.

ur-1

Так, Тексти врахували саме цю групу.

Отже, ми маємо першу серйозну помилку. В дослідженні Текстів до мережі Мазури зарахували групу, яка не має до нього ніякого стосунку. Скоріше за все це сталося тому, що автори дослідження не знали, що в Фейсбуці окрім груп також існує така форма як сторінка.

Технічно вони відрізняються багато в чому. Для нас важливо наступне:

 • У сторінки неможливо переглянути, хто є її адміністратором, модератором чи редактором, не маючи одного з цих статусів. Тобто без доступу до сторінки (легального чи отримано шляхом зламу) цю інформацію подивитись неможливо. В групі це можливо без обмежень.
 • На сторінці неможливо подивитися, хто саме її вподобав , окрім друзів. В групі можна побачити всіх її учасників.

Тобто, маючи інформацію про сторінку «Українська революція», що вона належить Степану Мазурі, технічно неможливо подивитись хто саме на неї підписаний і відповідно «входить до мережі». Це було неможливо в принципі, і ЛПСА, наприклад, не взялася б робити на підставі інформації про адресу сторінки висновків про те, хто входить в коло її прихильників.

Тексти ж за таке завдання взялися і отримали результат, який є недостовірним. Ще й записали реальну людину до сепаратистів. Але це лірика…

Ми продовжили дослідження. На черзі – група «Патріоти України». «Укрінформ» встановив, що ця група має знаходитись за адресою: https://www.facebook.com/296489910475088/

Якщо перейти за цією адресою, ми потрапляємо в групу «Патріоти України», що має таку адресу:

https://www.facebook.com/groups/YaPatriot/ (як і у випадку зі сторінкою, адресу було перейменовано, що дозволяє фейсбук).

patrioty-ukrainy

Якщо ж перейти за посиланням з візуалізації Текстів, ми потрапляємо на сторінку, яку вже видалено:

pu-feikova

Виходить так, що автори дослідження використовували наступну адресу:

https://www.facebook.com/groups/ukrainemaidan3.0

Ми не знаємо, чи існувала ця група на момент дослідження чи ні. Проте перевіримо, яку інформацію використовували Тексти у візуалізації та при зарахування до мережі та чи збігається ця інформація з групою, що за інформацією «Укрінформу» належить Степану Мазурі.

В справжній групі адміністратором групи є Микола Гайдук .

Це перейменований профіль Степана Мазури, про який писав «Укрінформ».

Адреса https://www.facebook.com/100009453169499/ переправляє нас саме на цей профіль:

https://www.facebook.com/mikolagayduk (адресу профіля у Фейсбук також можна перейменовувати)

Тексти ж стверджують, що «Після провалу віртуального агента і Майдану 3, який він пропагував, сторінку Мазури видалили…На відміну від «Укрінформу», нам не довелося зламувати аккаунти Мазури чи Гайдука, але ми точно знаємо, що Гайдук став адміном сторінок і груп Мазури, виник він дуже раптово та продовжив те саме, що й Мазура». Це знову ж таки помилка, і ще раз наштовхує на думку, що дослідники не знають специфіку Фейсбуку і що адреси тут можна перейменовувати.

Він же і створив групу 01.06.2015 р. Інших адміністраторів і модераторів немає. Група відкрита (загальнодоступна), без премодерації (що означає, що публікувати дописи може хто завгодно, адміністратор може їх лише видаляти).

pu-spravzhnia

Ми не стали перевіряти співпадіння всіх, кого вказали Тексти зі складом цієї групи, проте вибіркова перевірка 100 аккаунтів показала, що в дослідженні вивчали саме цю групу.

Висновок першого етапу перевірки: взявши за основу матеріал «Укрінформу», Тексти, зробивши серйозну технічну помилку, внесли до мережі невідому кількість людей з групи на 1135 учасників, при цьому не врахувавши, скільки людей і хто саме підписаний на сторінку з 39193 підписників. Об’єктивно враховано 3063 учасника з групи «Патріоти України».

Якщо рахувати виключно математично, то враховано 3063/(3063+39193)=7,25% даних.

А помилкових даних, відповідно, враховано 1135/(1135+3063)=27%.

 1. МАЙДАН 3.0 ТА СТЕПАН МАЗУРА: ЯКИЙ ЗВ’ЯЗОК?

Після того, як Тексти дослідили групи, що за їх думкою належали Степану Мазурі (з помилкою), вони висунули наступні тези:

 • Згодом ми знайшли інші групи, які у своїй назві мали «Майдан 3» або аналоги.
 • Як відбирали групи? Якщо адмін, наприклад, «Майдану 3» адмініструє або активно постить в іншій групі, — вона наша.
 • Список груп складали суб’єктивно, проте ми маємо підстави сумніватися, що це самоорганізовані об’єднання патріотів.

Також вони стверджують, що групи мережі мають мати наступні риси:

 • специфічний контент, який створюють у середньому три людини;
 • понад міру заполітизований зміст;
 • мало авторських постів, здебільшого лінки;
 • низька активність користувачів (мало коментів, лайків);
 • подібний контент в усіх групах: репости з одних і тих же сайтів.

На цьому етапі дослідження Тексти, за їх власним твердженням, відійшли вже від повністю об’єктивних критеріїв та використовували «суб’єктивно складений список груп». Перед тим, як перейти до дослідження наступних груп, які були включені до списку, необхідно зробити кілька зауважень до цих критеріїв:

 • Наявність в назві «Майдан 3 чи аналогів» може свідчити про що завгодно, від належності до провокаторів та все ж таки агентури Кремля, так і про прихильність до революційних методів боротьби. Це може бути спільнота маргіналів, або спільнота щирих революціонерів-патріотів. Для того, щоб фактично пов’язати ці групи з мережею Степана Мазури, потрібні реальні докази.
 • В групах, які декларують революційних шлях, контент не може не бути надмірно заполітизованим;

Інші твердження також дискусійні, проте вони не стосуються цього дослідження напряму, оскільки мова йтиме про сучасні тенденції у фейсбуці тощо.

Якщо повернутися до дослідження Текстів, то на цьому етапі вони включили до мережі наступні групи:

maidan30

Створена 25.05.2015 р. та адмініструється Дима Люкшев.

Тексти стверджують: «Дуже цікавим є персонаж Дмитра Люкшева, адміна «Майдану 3» та «Національного Відродження». Він реальна людина, адмініструє сторінку «Майдан 3.0», також є головою громадської організації «Національне Відродження». На її сайті останнє оновлення датоване серпнем 2015 року. Інформації майже немає, лише декілька новин, переважно із закликами скидати Порошенка.

Дмитро вивішує багато особистих фото і дуже вболіває за ідеали Майдану. Серед проектів «Національного Відродження» є арт-терапія для ветеранів АТО, декларується, що вона організована спільно з Солом’янською райадміністрацією.

Але набагато більше уваги він приділяє проекту своєї ГО «Майдан 3», весь час закликаючи на «безстроковий Майдан». Останнє таке звернення — червень 2016-го»

Їх думку підтверджує і аналіз ЛПСА. Додамо також, що група відкрита та загальнодоступна.

Чому ж в такому випадку її зарахували до мережі, оскільки немає ані зв’язка з Степаном Мазурою (профіль Микола Гайдук відсутній в цій групі), ані інших ознак? Так до своєї мережі Тексти додали 1170 учасників.

maidan30-2

Створена 23.07.2015 р. Татьяна Мельник. Цей профіль дійсно має ознаки фейковості: фактично немає власних публікацій, всього декілька фото.

Група відкрита, премодерації немає, проте пости сторонніх людей видаляються. Миколи Гайдука в групі немає, пошук за цим іменем видає єдину публікацію: «Российские спецслужбы используют Надежду Савченко для очередного “Майдана”.

Висновок ЛПСА: група не має очевидних зв’язків з Степаном Мазурою, проте відповідає критеріям, які встановили Тексти для пошуку провокаційних груп. Таким чином до умовної мережі Текстів додалося 4020 осіб.

orhkom3m

Створена приблизно у 2014 році, автора групи серед адмінів немає.

З попередньою групою пов’язана тим, що має двох спільних адмінів: Олег Витязь та Михаил Николаенко. Обидва профілі також (як і Тетяна Мельник) мають ознаки фейковості.

При цьому хоч сама група і закрита, проте премодерації і модерації як такої нема, публікувати може хто завгодно, дописи не видаляються. Миколи Гайдука в групі немає.

Висновок ЛПСА: група не має очевидних зв’язків з Степаном Мазурою, проте також відповідає суб’єктивним критеріям, що встановили Тексти для своєї мережі. Таким чином до умовної мережі Текстів додається 11 943 особи (з великими застереженнями, чому – в аналізі наступної групи).

maidan30-3

Група створена приблизно у 2015 р. Автора групи серед адмінів немає.

З попередніми групами вона пов’язана спільними адмінами: Олег Витязь , Anya Prokosheva та Михаил Николаенко, та модератором Элис Райс. Якщо Олег Витязь та Михаил Николаенко є профілями, що викликають підозру, то Anya Prokosheva – цілком реальний профіль. Активіст Майдану, з Молодіжного націоналістичного конгресу та ГО «Вільні люди». Элис Райс – також реальний профіль (схоже, дівчина або займається волонтерською діяльністю та проблемами переселенців, або – переймається цією темою).

Серед адмінів є також керівник Харківського осередку НВР Правий Сектор Юрій Пономаренко. Зрозуміло, що профіль належить реальній людині.

Група також закрита, але також відсутня премодерація і модерація, публікації не видаляються.

Микола Гайдук здійснював публікації з червня 2015 р. по лютий 2016 р. в цій групі, але наразі відсутній.

Висновок ЛПСА: за суб’єктивними критеріями Текстів, а також через те, що в групі здійснював публікації Степан Мазура, її можна включити до мережі. Додається 9839 осіб. З іншого боку – адмінсклад цієї групи є таким, що фактично виключає на цей момент приналежність групи до поширення прокремлівської пропаганди.

Проте загальний висновок щодо чотирьох груп, які на цьому етапі Тексти включили до мережі, наступний:

 1. Немає жодних доказів того, що Степан Мазура причетний до створення хоча б однієї з цих груп.
 2. Його публікації наявні лише в одній з чотирьох груп, з вільним доступом до можливості публікувати, при цьому можна припустити, що після того, як його викрили – він був видалений з групи. Таке припущення має таку ж саму вірогідність, як і те, що він має вплив на цю групу через адмінів з фейковими профілями.

Коментар експерта ЛПСА щодо фейкових профілів: Не завжди фейкові профілі створюються для того, щоб поширювати пропаганду чи для інших «чорних» цілей. Через те, що в будь-якій соцмережі існує можливість, використовуючи технологію спрямованих скарг на публікацію чи на профіль «злити» його (змусити соцмережу заблокувати чи видалити профіль, досягається за рахунок значної кількості скарг за певний проміжок часу), деякі користувачі створюють кілька профілей. Зокрема, створюються порожні, фейкові профілі, від імені який не здійснюється жодних публікацій (що унеможливлює скарги). Переважно, такі профілі створюються для того, щоб від їх імені створювати сторінки та групи і адмініструвати їх. Також подібні профілі створюються для рекламних кампаній.

 • Тільки одна з цих груп (Майдан 3.0) має найбільше підстав вважатися такою, що належить до умовної мережі Степана Мазури.

За даними з візуалізації Текстів, до мережі Степана Мазури належить:

При цьому найбільш «інфікованою» є група, адміністрацію якої найменше можна віднести до такої, що має зв’язок з Степаном Мазурою.

 1. МАЙДАН 3.0 ПЛЮС: ЩО ЗАПРОПОНУВАВ ДОСЛІДНИКАМ ФЕЙСБУК?

Після того, як до мережі включили групи, що мали в назві «Майдан 3» чи аналоги, Тексти «взяли в роботу групи, які рекомендував Фейсбук за цією тематикою». Що вони отримали у наслідку?

Як відомо, в Фейсбук є функція, яка пропонує користувачам вступити до певних груп. Фейсбук при цьому враховує наступні фактори:

 1. Сторінки, які ви вподобали;
 2. Групи, в які вступили ваші друзі;
 3. Групи, схожі на ті, в яких ви перебуваєте;
 4. Групи, що «знаходяться поблизу».

Ми не знаємо, з яких профілей автори Текстів здійснювали дослідження, проте варіант b) можна відкинути одразу як алогічний. Варіант а) також, нажаль, треба відкинути, оскільки дослідники, як ми вже з’ясували, помилилися і не знайшли сторінку Степана Мазури. Варіант d) також не треба враховувати, оскільки він враховує місцезнаходження груп і, в залежності від того, звідки профіль дослідників, міг пропонувати загальноукраїнські, київські і т.д групи.

Отже, сподіваємось, що дослідникам пропонували «групи, схожі на тих, в яких вони перебували». Що це означає на практиці. Переважно це ті, в яких «схожий» текст в описі групи. Проте це не принципово, оскільки в післямові автори Текстів зазначили, що вибір був суб’єктивним.

Далі Тексти «… додали адмінів цих груп. У результаті склали список з 29 груп, з них 3 закриті, тому мережа не враховує дані про активність на їх сторінках, лише членство та адміністраторів» і «із загальної кількості друзів адмінів та всіх членів групи ми відбирали лише тих, хто був членом 5 і більше груп, хто мав понад 5 адмінів у друзях, хто написав більше 5% постів/коментів в одній групі або ж понад 15 у всіх 26 відкритих групах загалом. Потім додали тих, хто зафрендив понад 5 людей з попереднього списку. Саме ці користувачі в результаті потрапили до мережі»

До моменту, коли дослідники запросили на допомогу Фейсбук, в їх дослідженні розглядалося 5 груп, які мали загалом 13 адмінів. Далі з 5 груп вони отримали 29 та 64 адміна. Ми частково дослідили групи, які Тексти додали до мережі «суб’єктивно» та за допомогою алгоритмів Фейсбук. Наприклад, група Повстань, Україно! створена ще у 2013 рю і має очевидний зв’язок з акціями тодішньої опозиції під відповідною назвою. Адмін з того часу не змінювався, Степана Мазури в групі немає і слідів його діяльності також.

Зрозуміло, щоб повністю перевірити всі дані всіх груп, вивчити контент та тенденції, необхідно витратити той самий час (близько півроку) і ті ж зусилля, що і Тексти. Ми це робити не будемо, оскільки завданням було – перевірити достовірність того, що зробили Тексти.

 1. ЧОМУ В РЕЗУЛЬТАТІ ДОСЛІДЖЕННЯ ОТРИМАНО НЕДОСТОВІРНІ РЕЗУЛЬТАТИ: ВИСНОВКИ ЛПСА

Який же результат отримали Тексти і що за мережа в них вийшла?

 1. Дослідження Текстів мало показати мережу, що належить «бойовику ДНР Степану Мазурі». За цим критерієм дослідження недостовірне, як показано вище. Можливе співпадіння в межах 7% – не підстава включати всіх до цієї мережі.
 2. Ми вивчили, кого саме включено до мережі, і отримали результат, що в переліку присутні представники багатьох відомих радикальних організацій, зокрема Правого Сектору (майже все керівництво), Комітету визволення політв’язнів, Чорного комітету та інших, представники добровольчих формувань, відомі волонтери та інші реальні особи. Можна по різному ставитись до їх політичної позиції, яка може полягати в тому числі і у пропагуванні радикальних, революційних кроків (Майдан 3 – зокрема), проте це не дає об’єктивних підстав включати їх до мережі, яка контролюється з Москви. Суб’єктивно, автори дослідження Текстів можуть не підтримувати політичні погляди зазначених організацій, але це не є підставою для звинувачень в об’єктивному дослідженні.

1 Comments

Leave a Comment